Otomasyon
Loader
yeo group

Automation

YEO Electrical & Automation is able to provide turnkey reliable solutions to the particular requirements of each industry. Each industry is different and requires a specific approach. We provide industry tailored services, products and systems. Our engineers maintain the highest levels of expertise on electrification and automation in each of your processes.

Industry Specific Approach Ensures High Results

​Beginning with value stream mapping and the identification of weak and inefficient points, we create the process from the ground up, setting high, yet realistic targets for new lines. We develop the supply chain, make the desired machinery and tools and create a process’s prototype. With our strong background in process analysis, mechanical and controls engineering, as well as manufacturing and systems integration, we can define the most adept strategies and find the best solution for each particular case.

We Put Our Competencies in Turnkey Factory Solutions That Work

We automate process factories and plants in a variety of industries using most advanced process control systems or SCADA solutions. When you operate complex or continuous process plants with the highest safety and availability requirements – we are your ONE STOP SOLUTION PARTNER. We are able to increase your factory/plant productivity, add value to your supply chain, and help you stay competitive in a rapidly changing market.

We provide solutions for many different industries, such as automotive, chemical, pharma, biotech, food & beverages, oil & gas, energy etc. Our customers‘ success is our success

Proses Otomasyonu

YEO Elektrik Otomasyon her turlu endüstriye özel anahtar teslimi, güvenilir çözümler sunmaktadır. Her endüstri farklı gereksinimlere sahiptir ve farklı yaklaşımlar gerektirir.

Fabrika Otomasyonu

Fabrika otomasyonu, fabrikaların üretimini arttırmanın en önemli yoludur, YEO Elektrik ve Otomasyon, makine ve fabrika otomasyonu alanında Sürücü, Motor, PLC, Servo Hareket sistemleri ve dijital çözümlerle komple sistem entegrasyonu sunmaktadır.

Güç & Enerji Üretimi

Enerji sektöründe Dijitalizasyon sureci akıllı ve entegre çözümler gerektirmektedir, YEO Güç ve Enerji alanında yıllara dayanan tecrübesiyle, Yüksek Gerilimden (HV) akıllı şebekelere, iletim hatlarından dağıtım hatlarına, sanayi elektrik sistemlerinde ev ve konut sistemlerine kadar, 400kV’a kadar olan tüm uygulamalara akıllı ve entegre çözümler sunmaktadır.

Enstrümantasyon

ABB Enstrümantasyonve Analitik ürünleri ile müşterilerimizin üretim tesislerinin ihtiyacı olan hassaslık ve güvenli ölçüm entegrasyonu sunuyoruz. Akisolcerlerden, analizörlere, sıcaklık, basınç transmitterlerinden, kayıt cihazlarına, actuatorve pozisyonerlerekadar en kaliteli ürünleri sağlıyoruz.

Order Now
PLC SCADA DC

Günümüzde kontrol sistemleri her türlü sektörde kullanılmaktadır, petrol ve gaz endüstrisinden, enerjiye, su sektöründen, alt yapı sektörüne, üretim tesislerine kadar.

Order Now
MV.LV

Tüm kullanıcılar kendi sektörlerinde rekabetçi olmak durumundadırlar, YEO müşterilerinin kendi sektörlerinde rekabetçi ve üretimlerinin daha verimli olması için çok geniş bir yelpazede sürücü çözümleri sunmaktadır.

Order Now
yeo group